poleć znajomemu poleć znajomemu mapa serwisu mapa serwisu RSS

Kolegium Filozoficzno-Teologiczne OO. Dominikanów w Krakowie

Strefa logowania

Wydarzenia

07.03.2011 Aula Świętego Tomasza poświęcona
Obrazek dla aktualności

7 marca, w 737 rocznicę śmierci św. Tomasza z Akwinu, Kolegium Filozoficzno-Teologiczne oo. Dominikanów w Krakowie obchodziło uroczystość swojego patrona. Tym razem, poza studentami i wykładowcami Kolegium, w święcie uczestniczyli także m. in.: o. Dariusz Kantypowicz, socjusz Prowincjała Polskiej Prowincji Dominikanów; rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II ks. prof. Władysław Zuziak oraz ks. Jan Daniel Szczurek – dziekan Wydziału Teologicznego UP JP II (przy którym Kolegium jest afiliowane); rektorzy krakowskich seminariów diecezjalnych i zakonnych; a także benedyktyni tynieccy – opat, o. Bernard Sawicki, oraz magister braci, którzy studiują na naszej uczelni.

Gościem honorowym był Metropolita Krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz, który na samym początku uroczystości poświęcił kolegialną aulę, której Prowincjał Polskiej Prowincji Dominikanów nadał swym dekretem imię św. Tomasza z Akwinu. W krótkim przemówieniu ks. Kardynał podkreślił m.in., że jest to jego pierwsza wizyta w dominikańskim Kolegium i obiecał, że datę 7 marca już na stałe wpisze w swój kalendarz duszpasterski.

Jeszcze w obecności ks. Kardynała miał miejsce mniej „formalny” akcent uroczystości, jakim było wspólne zdjęcie wszystkich zgromadzonych.

Następnie, zgodnie z tradycją Kolegium, odbył się wykład poświęcony św. Tomaszowi z Akwinu. W tym roku, wygłosił go o. dr Vivian Boland OP, dyrektor Aquinas Institute w Oxfordzie i wykładowca Wydziału Teologicznego oxfordzkiego uniwersytetu. Jego referat, Knowledge, understanding and wisdom. The intellectual virtues, education and the gifs of the Holy Spirit, poświęcony był Tomaszowemu rozumieniu cnót intelektualnych, wywiedzionemu z pism Arystotelesa, lecz przez Akwinatę znacznie rozwiniętemu i powiązanemu ściśle z zagadnieniem darów Ducha Świętego.

Kolejnym punktem programu była uroczysta Msza Święta konwentualna, sprawowana w intencji Kolegium, jego wykładowców i studentów, której głównym celebransem był ks. Jan Daniel Szczurek. Homilię wygłosił ks. Grzegorz Ryś – rektor WSD Archidiecezji Krakowskiej, który punktem wyjścia kazania uczynił słowa Jezusa „Otóż wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście. (…) Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus” (Mt 23, 8.10). Podkreślił, jak istotna jest świadomość, że w drodze do Boga i w studiowaniu teologii nie ma tak naprawdę podziału „my i wy”, lecz wszyscy – mimo różnic w pełnionych funkcjach – są w rzeczywistości uczniami Chrystusa. Ks. Ryś przypomniał tu słynne zdanie św. Augustyna „Dla was jestem biskupem, z wami chrześcijaninem”, które można by w tym kontekście sparafrazować „Dla was jestem profesorem, z wami jestem uczniem”.

HOMILIA (ks. prof. Grzegorz Ryś)

Święto zakończyło się wspólnym obiadem mieszkańców krakowskiego konwentu oraz zaproszonych Gości.

 


Zobacz pozostałe wpisy
[X]
Jeżeli chcesz polecić naszą stronę znajomemu, wypełnij poniższy formularz.
* Twoje imię:
* Twój e-mail:
* Imię znajomego:
* E-mail znajomego:
Komentarz:
* pole wymagane