poleć znajomemu poleć znajomemu mapa serwisu mapa serwisu RSS

Kolegium Filozoficzno-Teologiczne OO. Dominikanów w Krakowie

Strefa logowania

Wydarzenia

24.03.2014 O. Bogusław Kochaniewicz OP "profesorem belwederskim"
Obrazek dla aktualności

Prezydent RP Bronisław Komorowski w uznaniu osiągnięć naukowych i dydaktycznych przyznał tytuł naukowy profesora (tzw. "profesor belwederski) o. Bogusławowi Kochaniewiczowi OP.

 

Bogusław Kochaniewicz OP (ur. 27 marca 1960 r. Słupsk).

 • Po ukończeniu studiów w dziedzinie muzykologii w 1984 roku na UAM w Poznaniu, wstąpił do zakonu dominikanów. W 1985 roku złożył pierwsze śluby zakonne, a 18 maja 1991 roku w Krakowie, po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych przyjął święcenia kapłańskie. 
 • W latach 1991-1994 kontynuuje studia teologiczne na Papieskim Wydziale Teologicznym „Marianum” w Rzymie. Po uzyskaniu licencjatu z teologii wraca do Krakowa i rozpoczyna wykłady w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym oo. Dominikanów w Krakowie.
 • W latach 1996-1997 przygotowywał dysertację doktorską „La Vergine Maria nei sermoni di san Pietro Crisologo” pod kierunkiem ks. prof. Luigi Gambero, którą błyskotliwie obronił w roku 1998 (summa cum laude – trzecia tego typu ocena doktoratu w historii rzymskiego Fakultetu).
 • W latach 1999-2008, wykładowca teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu "Angelicum" w Rzymie.
 • Od 2008 kierownik zakładu Teologii Fundamentalnej i Ekumenizmu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
 • Członek międzynarodowych i krajowych towarzystw naukowych: Papieskiej Międzynarodowej Akademii Maryjnej, Associazione Interdisciplinare Mariologica Italiana, Stowarzyszenia Teologów Fundamentalnych w Polsce, Towarzystwa Teologów Dogmatycznych, Polskiego Towarzystwa Mariologicznego.
 • Główne dziedziny naukowej działalności: mariologia, antropologia teologiczna,  teologia fundamentalna i patrologia.
 • Najważniejsze publikacje: Zaśnięcie i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny w pismach dominikanów XIII wieku, Roma 2004; Wybrane zagadnienia z mariologii Jana Pawła II, Niepokalanów 2007; Średniowieczni dominikanie o Matce Bożej. Wybrane zagadnienia, Kraków 2008; Teologia między Wschodem a Zachodem. Wybrane kwestie doktrynalne w teologii św. Piotra Chryszologa. Poznań 2012. Redaktor monografii zbiorowych: Teologia św. Tomasza z Akwinu dzisiaj, Poznań 2010. „Jezus Chrystus w refleksji współczesnych teologów . Poznań 2013; „Wierzę w Boga. Interdyscyplinarne spojrzenie na fenomen wiary”. Poznań 2013;  ”O naturze teologii. Poznań 2013.
 • 24 kwietnia 2012 roku został wybrany na stanowisko Prodziekana ds. nauki i współpracy międzynarodowej Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu. W tym samym roku został wybrany do władz senatu UAM.
 • Od 2010 roku jest redaktorem serii wydawniczej Studia Theologiae Fundamentalis, a od ubiegłego roku redaktorem naczelnym "Poznańskich Studiów Teologicznych".
 • Autor ponad stu publikacji z zakresu mariologii, teologii fundamentalnej, antropologii teologicznej, patrologii (teologia Leona Wielkiego i Piotra Chryzologa).
 • Pomysłodawca i organizator VIII Kongresu Teologii Polskiej, oraz ponad 10 sympozjów ogólnopolskich zorganizowanych na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu.

Zobacz pozostałe wpisy
[X]
Jeżeli chcesz polecić naszą stronę znajomemu, wypełnij poniższy formularz.
* Twoje imię:
* Twój e-mail:
* Imię znajomego:
* E-mail znajomego:
Komentarz:
* pole wymagane