poleć znajomemu poleć znajomemu mapa serwisu mapa serwisu RSS

Kolegium Filozoficzno-Teologiczne OO. Dominikanów w Krakowie

Strefa logowania

Wydarzenia

03.07.2013 Dr hab. Michał Paluch OP
Obrazek dla aktualności

26 czerwca 2013 r. Rada Instytutu Filozofii i Socjologii PAN przyjęła kolokwium habilitacyjne o. Michała Palucha OP. Tym samym o. Michał uzyskał tytuł doktora habilitowanego!

Podstawą przewodu habilitacyjnego była książka pt. "Dlaczego Tomasz". Jej recenzentami byli prof. Agnieszka Kijewska, prof. Stanisław Judycki, prof. Tadeusz Bartoś oraz prof. Mikołaj Olszewski.

 

Dlaczego Tomasz? Myśl Akwinaty była dla Kościoła zachodniego w ciągu ostatnich kilku wieków najważniejszym punktem odniesienia w interpretowaniu Tradycji. Jeśli chcemy więc zrozumieć, na czym polega istotny wkład katolicyzmu w formowanie naszej tożsamości, trudno o lepszgo niż Tomasz przewodnika. Dzieło dominikańskiego mistrza odegrało tak ważną rolę oczywiście nieprzypadkowo: genialny zmysł syntezy Akwinaty pozwolił zebrać razem i podsumować w jednej całości kilkanaście wieków intelektualnych i duchowych poszukiwań. Tomasz żył jednak w XIII, a nie w XXI wieku. Jego myśl nie stanie się dla nas dostępna przez proste powtarzanie. Tylko w konfrontacji z naszymi pytaniami i współczesnymi poszukiwaniami dzieło Akwinaty może stać się dla nas pomocą i inspiracją. Niniejsza książka ma pomóc zrobić krok w tym kierunku.

Książkę o. Michała Palucha można kupić w dominikańskim wydawnictwie "W drodze": www.wdrodze.pl 

 


Zobacz pozostałe wpisy
[X]
Jeżeli chcesz polecić naszą stronę znajomemu, wypełnij poniższy formularz.
* Twoje imię:
* Twój e-mail:
* Imię znajomego:
* E-mail znajomego:
Komentarz:
* pole wymagane